Förändringar inom Målerifakta

Med anledning av förändringarna som skett och kommer att ske inom Målerifakta har de skickat ut information till berörda. Följande är en informationstext från Målerifaktas vd som riktar sig till företag och målare.

Under de senaste tio åren har vi sett en kontinuerlig minskning i ackordsmätningar, både vad gäller antalet unika målare som använder ackordet och antalet skickade ackordsräkningar. Detta har lett till att våra mätare runt om i landet har haft en ojämn arbetsbelastning. Vi har anpassat oss till denna verklighet genom att minska antalet mätare, börjat att omfördela inkomna beställningar och förbättrat våra arbetssätt.

Under 2025 har vi tagit ett större grepp för att säkerställa effektiva och framtidssäkra arbetssätt för mätning över hela landet. För er kommer detta att märkas på tre sätt:

  1. Alla beställningar måste göras digitalt via beställningsformuläret på malerifakta.se
  2. Ni kan inte längre välja specifik mätare för uppdraget.
  3. Platsmätning sker endast om det inte går att mäta på ritning. Mer än 80% av allt som mäts är reparationer på allmännyttan, och för dessa objekt bör det finnas ritningar och/eller redan gjorda mallar. För nybyggnation finns det alltid ritningar.

Det kommer fortsatt att finnas mätare som täcker hela Sverige.

År 2026 kommer Målerifakta att lansera Kundportalen, vilket kommer att göra det mycket enklare att göra digitala beställningar. Ni som kunder kommer att kunna hämta upp objekt från vår objektdatabas och få ut räkningar i realtid.

Att tänka på som kund är att beställa i god tid och att bifoga all dokumentation som mätaren behöver för att snabbt kunna ta sig an arbetet. (Arbetsbeskrivning, ÄTA)

Jag förstår att det finns en stor oro bland mätarna samt hos företag och målare. Vi kommer att göra allt vi kan för att göra denna förändring så smidig som möjligt.

Om ni har frågor är ni alltid välkomna att höra av er till mig.

Charlotta Tillbom, vd